Nowoczesne rozwiązania w mobilności osób z ograniczeniami ruchowymi

0
247

Dawniej niepełnosprawność i starość oznaczały zamknięcie w domu lub siedzenie w ciepły dzień przed domem lub w ogródku, jeśli takim dysponowały. Dzisiaj postęp nauki i techniki, a także otwartość społeczeństwa sprawiły, że osoby niepełnosprawne, starsze mogą funkcjonować w społeczeństwie niemal tak samo, jak osoby zdrowe. ich choroby i niedomagania ruchowe nie oznaczają już odcięcia od świata. Jedną z możliwości tego „wyjścia do świata” dają niepełnosprawnym skutery elektryczne inwalidzkie. Na rynku można znaleźć szeroką gamę takich urządzeń, więc każda osoba mająca problem z poruszaniem się na pewno wybierze dla siebie odpowiedni pojazd zapewniający jej mobilność.

Rodzaje skuterów elektrycznych inwalidzkich

Skuter elektryczny inwalidzki to doskonała alternatywa dla wózka inwalidzkiego. W pewnym sensie jest to rodzaj takiego udoskonalonego wózka. Urządzenie to napędzane jest energią elektryczną; wyposażone jest w akumulator, który po naładowaniu umożliwia jazdę skuterem. Skuter ma tę przewagę nad wózkiem inwalidzkim (nawet tym napędzanym elektrycznie), że jest bardziej stabilny od niego i osiąga większą prędkość. Można nim poruszać się zarówno na podłożu płaskim, jak i utwardzonym. Jest na pewno dużo bardziej bezpieczny i wygodny w poruszaniu się, niż tradycyjny wózek inwalidzki, a przy tym jest łatwy w obsłudze.

Skutery elektryczne inwalidzkie dzielą się na:

  • skutery 3-kołowe;
  • skutery 4-kołowe

Wyposażone w trzy koła są lżejsze i bardziej zwrotne, niż skutery 4-kołowe. Łatwo nimi wykonuje się skręty. Przy tym ich cena jest niższa. Ich maksymalna prędkość to przeważnie 7-8 km/h. Większością z nich, z uwagi na mniejszy rozmiar, niż 4- kołowych, można poruszać się także w mieszkaniu.

Skutery wyposażone w cztery koła są przede wszystkim bardziej stabilne od 3- kołowych. Wykonując nimi manewry pacjent nie musi obawiać się utraty równowagi. Doskonale też sprawdzają się na wyboistych powierzchniach. Przy tym osiągają większą prędkość, nawet do 15 km/h.

Wśród skuterów dla niepełnosprawnych znajdziemy też kompaktowe skutery elektryczne, które są całkowicie składane, lekkie i dzięki temu osoba niepełnosprawna może z powodzeniem zabrać je w podróż nie tylko samochodem, ale i pociągiem, samolotem czy statkiem. Przeznaczony jest do pokonywania krótkich dystansów.

Jak wybrać najlepszy dla siebie skuter?

Przy wyborze odpowiedniego skutera elektrycznego dla niepełnosprawnych trzeba wziąć pod uwagę:

  • stopień niepełnosprawności uwzględniając możliwości chorego do samodzielnego poruszania się;
  • stabilność urządzenia w zależności od miejsc, w których pacjent będzie się poruszał skuterem- czy będą to płaskie powierzchnie, czy także wyboiste;
  • wagę pacjenta- wśród skuterów 4- kołowych są i takie, które przetransportują osobę ważącą do 150 kg;
  • prędkość i moc akumulatora, od których zależy długość dystansu, który pokonuje pojazd przy jednorazowym naładowaniu;
  • wagę i wielkość skutera;
  • wybór wielkości kół, który jest istotny, w przypadku różnych nawierzchni;
  • miejsca, w których dana osoba będzie poruszała się skuterem elektrycznym inwalidzkim;
  • cenę skutera, którą można dodatkowo zmniejszyć przez skorzystanie z dofinansowania oferowanego przez PFRON.

Osoba niepełnosprawna czy starsza poruszająca się skuterem elektrycznym może jeździć nim zarówno po chodniku, jak i jezdni. Do jazdy skuterem nie jest wymagane prawo jazdy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.