Czym jest ciężki transport drogowy?

0
501

Jednym z pojęć związanych z logistyką jest transport wielkogabarytowy, inna nazwa to ciężki transport drogowy. Tego rodzaju transport dotyczy zazwyczaj przewozu maszyn budowlanych, rolniczych, konstrukcji stalowych, złomu, gruzu, części przemysłowych i śmieci.

Ciężki transport drogowy – specyfika

Ciężki transport stanowi duże wyzwanie dla przewoźników. Przewożony towar powinien być odpowiednio zabezpieczony, aby nie stanowił zagrożenia dla osoby przewożącej i innych uczestników. Wymaga to posiadania odpowiedniego samochodu, przystosowanego do przewożenia ciężkich ładunków. Zdarza się czasami, że przewożone są całe budynki, albo jakieś części dużych konstrukcji, np. fragmenty stadionu. Ciężki transport wymaga zachowania ostrożności na każdym etapie przewożenia ładunków, wtedy zwiększa się bezpieczeństwo na drodze. Ładunki z niestandardową specyfiką fizyczną wymagają nie tylko specjalistycznego sprzętu do przewozu, ale również zastosowania odpowiedniej techniki transportowej.

Ładunki długie przekraczają często normy przewidziane w przepisach o transporcie drogowym. Maksymalna długość może być też ograniczona lokalnymi warunkami na trasie przejazdu. Przewóz takich ładunków wymaga często zajęcia kilku pasów jezdni, dostosowania infrastruktury drogowej w momencie dokonywania przejazdu oraz zastosowania specjalnego pilotażu. Z tego względu należy zaplanować wcześniej trasę przejazdu i uzgodnić ją z lokalnymi władzami. Ładunki, którymi zajmuje się ciężki transport, są zazwyczaj sporym wyzwaniem, ponieważ mimo niewielkich gabarytów mogą mieć bardzo dużą wagę, w takiej sytuacji, trzeba zastosować taki środek transportu, aby umożliwić równomierne rozłożenie nacisku na osie samochodowe w naczepie. Bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych jest możliwe tylko takim samochodem, który ma równomiernie rozłożony ładunek.

Transport wielkogabarytowy wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia. W tym celu należy złożyć wniosek zawierający pełną dokumentację i ekspertyzę mostową. Ciężki transport ponadgabarytowy wymaga zaplanowania odpowiednich środków transportu, a także wyznaczenia bezpiecznej trasy przejazdu. Firmy spedycyjne zajmujące się ciężkim transportem zazwyczaj posiadają także nowoczesne samochody ciężarowe z naczepami umożliwiające przewiezienie każdego ładunku tego typu. Nie zawsze jednak transport drogowy jest możliwy do zrealizowania, jeśli mosty i wiadukty okażą się odpowiednie, to dużym problemem mogą być krawężniki i ronda. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być transport morski albo ciężki transport mieszany łączący obydwa rodzaje przewozu.

Ciężki transport na trasach międzynarodowych

Wszystkie kraje mają indywidualnie ustalone przepisy odnośnie do ciężkiego transportu i przewożenia ładunków ponadgabarytowych. Niewiele firm jest w stanie zrealizować przewóz nietypowych i ciężkich ładunków na trasach międzynarodowych. W zależności od ładowności oraz nacisku osi zaplanowana musi zostać taka trasa, która samochód będzie mógł legalnie się przemieszczać. Zoptymalizowanie wszystkich czynników wpływających na koszt transportu oraz dobór specjalnych pojazdów umożliwia ciężki transport na trasach międzynarodowych. Firmy transportowe zajmujące się spedycją międzynarodowa powinny ubezpieczyć taki ładunek na czas transportu.

Organizację takiego transportu najlepiej poświęcić doświadczonej firmie, ponieważ przewóz ponadgabarytowych i ciężkich ładunków wymaga wiedzy i doświadczenia. Przedsiębiorstwo tego typu powinno posiadać odpowiednie certyfikaty oraz pozwolenia niezbędne do transportu takich ładunków.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.